Náročný Sparťanský pretek? Kamzík bol zdolaný Aresákmi!

spartan-race-2014

Niečo o Spartan Race

Dlho očakávaná akcia sa konala túto sobotu t.j. 10.mája. Netradičný prekážkový beh s názvom Spartan Sprint zamestnal športových odvážlivcov z klubu AresELITE. Zdatní športovci sa rozhodli posunúť svoje hranice ďalej, a tak dokázať svojmu okoliu, že s veľkým odhodlaním a vierou v samých seba sa dá dokázať aj nemožné.

Už na prvý pohľad zdanlivo neprekonateľná vec sa stáva dosiahnuteľnou, tým, že v nás zvíťazí túžba hnaná vytrvalosťou. Koniec koncov, všetci aresáci dobehli  úspešne do cieľa, to už o niečom svedčí. Nemyslíte? Poďme ďalej…

História

Preteky majú svoju tradíciu od roku 2010 a korene siahajú niekde na západ(USA). Spartan race má momentálne aj u nás, na malom Slovensku, veľkú popularitu. Priaznivcami prekážkového behu sú nielen vrcholoví a rekreační športovci, ale aj ľudia, ktorí sa chcú vymaniť z každodenného stereotypu. To bola pre mnohých najväčšia výzva. Dostať sa od štartovacej čiary až do samotného konca spojeného s odovzdávaním medailí, tričiek a orosenej odmeny pre smädných pútnikov.

Výzva pre jednotlivca

Ako sa prekonať a začať? Máte to úplne jednoduché. Prvým racionálnym krokom je vypnúť obľúbený TV seriál, obliecť si niečo pohodlné a obuť si samotné bežecké tenisky. Príprava môže začať…Je však komplexná. Treba  nadobudnúť základnú bežeckú formu spojenú so silovými cvikmi v posilňovni.

Dôležité je včleniť do kardia tréningu aj cviky  so závažím alebo posilňovať s vlastnou váhou, aby sa zapájali aj svalové partie horných končatín.

Skôr ako tréning so závažím je dôležitejšie ovládať svoje telo cvikmi s vlastnou váhou. Celková sila sa dolaďuje niekoľko týždňov. Železná pravidelnosť a koniec výhovorkám vám to značne uľahčí.

Spartan-prekazka-2014

Sila, vytrvalosť, kondícia a taktika

Vytrvalostný beh plný adrenalínu, členitého terénu a prekážok potrápili 16-členný plne odhodlaný konvoj. Ten bol rozdelený do 2 tímov. Samozrejme táto diferenciácia v žiadnom prípade neriešila silu ani morálku. Prvý tím štartoval o 11:30, druhý tím o 12:00 hodine, Organizátori si pre bežcov pripravili niekoľko prekážok(min. 15) a trať vyše 5km. Prekážky boli rôzneho charakteru a ich prekonanie bolo zťažené striedajúcou sa trasou do kopca. Prvá bola stoh sena, ktorý bolo potrebné preskočiť. Ako iste vieme, seno sa primárne používa najmä na kŕmenie  hospodárskych, divo žijúcich a v domácnosti chovaných zvierat. Tentokrát ľudské zvieratká ich mali len preskočiť a nezjesť. :)

Pokračovalo rúčkovanie mosadzných tyčiek, ktoré dalo zabrať hlavne tým menej trénovaným.  Ďalšie prekážky boli rôzneho typu: ťahanie železa cca 5 kg, nosenie pneumatiky  a vreca s pieskom 7,5 kg –ženy a 10 kg -muži, šplhanie po lane s uzlami, prelezenie steny z lana a drevenej steny s úchytmi, hod oštepom a lozenie cca 100 m pod ostnatým drôtom, ktoré „spríjemňovali“ kamienky, tráva a prach vejúci do tváre .

Ako predposledná prekážka čakala na odvážlivcov vykopaná jama plná vody, ktorú museli bežci preskočiť a vyštverať sa hore po lane cez prekážku po nej. Posledná bola už len „symbolická“, nazvime ju epicky: skok zbojníka cez oheň. :)

Záverečný epilóg a poďakovanie

Poďakovanie za realizáciu patrí manažérovi a hlavnému trénerovi klubu Richardovi Šimkovi, ktorý nás povzbudzoval ako drak. Taktiež veľká vďaka Michalovi Gramatovi za celkovú organizáciu, inštrukcie a pevné nervy. Michal ceníme si to!

Ďalej našim trénerom Tomášovi a Braňovi za skutočne poctivé tréningy spojené s cvičením a behaním aj mimo priestorov telocvične, pretože bez nich by bežci len horko-ťažko zvládli dobehnúť do vytúženého cieľa. Po celú dobu nás podporovali a motivovali, nás všetkých nádejných Sparťanov.

Prečo? Aby sme v  sebe zoceľovali svoje úsilie a cieľ zvládnuť medzinárodné preteky. Tímový duch má svoje nenahraditeľné miesto. Nie nadarmo platí staré známe krédo: “Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku.” V skutočnosti  platí až s 99,99% istotou.

Sladké motivačné slová na záver?

…Pochopíš až v cieli…

tak je to vo všetkom drahí športoví priatelia. Posúvajte svoje hranice ďalej a ďalej a neprestávajte aj keď máte pocit, že ste už prehrali .V duchu japonskej filozofie Kaizen, ktorá je zameraná na trvalé sa zlepšovanie vo všetkých oblastiach života. Snažte sa neustále zlepšovať a zvyšovať svoju produktivitu. Pokračovanie Super Spartan!

Komentáre sú uzavreté.